تجهیزات من

وقتی صحبت از تجهیزات به میون میاد به نظرم قبل از هر چیزی باید موضوع رو تفکیک کنیم و مشخص کنیم در مورد کدوم دسته از تجهیزات داریم صحبت میکنیم، چون اگه بخوایم در مورد تمام تجهیزات من صحبت کنیم اولیش عینکمه که اگه نباشه خودمم نمیبینم چی برسه که بخوام به شما نشون بدم.
پس بحث رو خلاصه میکنیم و فقط میپردازیم به تجهیزات تصویر و صدا برداری.

خیلیا فکر میکنن تصویر مهم تر از صداست و موقع تولید بیشر به تصویر می پردازن ولی حقیت کاملا برعکسه. طی یه آزمایش برای چند نفر موش آزمایشگاهی فیلم هایی با تصویر خوب و صدای بد پخش کر یاد داشت کردن که تا چند دقیقه این افراد به تماشا ادامه دادن. دفعه بعد فیلم های با تصویر بی کیفیت و صدای خوب براسون پخش کردن. خلاصه این که نتیجه نشون داد تصویر هوب با صدای بد زود تر افراد رو از ادامه منصرف میکنه تا صدای خوب با تصویر بد.
بگذریم، این دوربین منه. اهل فن میدونن چه سالاریه ایشون. اگه نمیدونی رو عکس کلیک کن تا مشخصاتش رو ببینی.

آقا این لنز مفید ترین و پر کاربرد ترین لنز کاننه. نه این که فقط من بگم ها، خود کانن هم قبول داره. اصلا برای همینه که این لنز رو برای پک مجموعه دوربین های فایو دی انتخاب کرده. فاصله کانونی بیستو چهار- صد پنجش باعث میشه که برای استفاده تو محیط های شهری و مردمی عالی باشه و یه موتور پر سرعت و بی صدا هم داره که عین ساعت کار میکنه. دیگه بیشتر از این اگه میخوای بدونی رو عکس کلیک کن و اطلاعات کاملش رو بخون.
راستی یادم رفت بگم اون خط قرمز که دورش هست یعنی این لنز به سری “ال” تعلق داری و تعلق داشتن به سری “ال” یعنی حرفه ای بودن.

درسته که اون لنز قبلیه خیلی خوب و پر کاربرده ولی ما که همیشه تو فضا های شهری نیستیم. بعضی وقتا تو یه فضای کوچیک و بسته هستیم و به یه لنز واید نیاز داریم. اونجاست که این لنز واید هجده میلیمتری سامیانگ به دادمون میرسه. از نظر کیفیت خیلی خوبه و از نظر قیمت خیلی ارزون تر از لنزهای کاننه. رو عکس کلید کنی میتونی مشخصات کاملش رو بخونی و قیمتش رو هم مقایسه کنی.
راستی یادم رفت بگم این لنز من فوکوس اتوماتیک نداره ولی الان لنزای جدید سامیانگ دارن. اون زمان که من لنزم رو خریدم هیچکدوم فوکوس اتوماتیک نداشتن. سامیانگ روز به روز رو به پیشرفته.

از یه طرف هفتاد و یک درصد سطح کره زمین رو آب تشکیل داده و از طرف دیگه پنجاه درصد لذت و هیجان سفر به رودخونه ها و دریا ها و ورزشای آبیه. این اطلاعات آماری نشون میده که داشتن یه دوربین ضدآب برای من واجبه، و کی میتونه بهتر از جناب آقای گوپرو باشه! دیگه به غیر از ضدآب بودن توضیح بیشتری نمیخوام بدم چون هرکی دوست داشته باشه رو عکس کلیک میکنه و اطلاعات کاملش رو میخونه.
نکته مهمش اینه که هیرو چهار بدون قاب ضدآب نیست. فقط با قاب مخصوص ضدآبه. نسوزونید دوربیناتون رو.

رسیدیم سر بحث زیبا و قشنگ صدا. همونطور که قبلا هم بهتون گفتم صدا از تصویر مهمتره. یا دست کم برای من و اون تیمی که با من کار میکنن، مهمتره. ایشون دستگاه ضبط صدای زووم اچ چهار ان (ZOOM H4N) هستن. من هرچی از کیفیت و کارایی این سامورایی ژاپنی بگم کم گفتم، پس شمارو میسپرم دست کلیک کردن روی عکس و شنا کردن در دریای محاسن این سامورایی.
یه چیستان هم داره. میگه اون چیه که هرچی بگی یادش میمونه، قیمتش خیلی مناسبه، ضاهرش شیک و مجلسیه و تو جیب هم جا میشه!

رسیدیم به جذاب ترین وسیله سینمایی دنیا. میدونید چقدر آدم هستن که دوست دارن با این عکس یادگاری بگیرن! همیشه با خودم فکر میکنم اگه روزی از طریق اسپانسر و تبلیغات و این چیزا خرجم در نیومد، میتوم اینو کرایه بدم برای عکاسی.
این توش هیچی نیست. خالیه. فقط یه گیره توشه که میکروفون رو ببندن بهش. همین.

آخ آخ آخ، این یکی پر کاربرد ترین وسیله صنعت سینمای جهانه. تو پشت صحنه ها دیدین همتون، کار اصلیش نگه داشتن میکروفونه ولی برای من که سفر زیاد میرم یه جور وسیله دفاعی هم هست. زمانی هم که تو کولمه عین ستون عمل میکنه و از همه وسایل در برابر ضربه حفاظت میکنه.
عین آنتن رادیو تا سه متر باز میشه.

این هم میکروفونیه که میره تو اون رول کالباس که تو دوتا عکس بالاتره دیدین، و بعدش هم بسته میشه سر اون دسته چماق که تو عکس بالا دیدین. کیفیتش خیلی خوبه فقط قیافش غلط اندازه و شبیه صدا خفه کن تفنگ دوربین داره.

یه زمانایی پیش میاد که آدم میخواد کیفیت صدای خوبی داشته باشه ولی از ساند ریکوردر استفاده نکنه و صدا رو با همون دوربین بگیره. اون زمانا همون زماناییه که این میکروفون به کار میاد. بسته میشه رو دوربین، وصل میشه به دوربین و صدا رو با کیفیت خوب روی همون ویدیو ضبط میکنه.
اون دری که روشه جای یه باطری کتابی نه ولته و با هر باطری تا چند صد ساعت کار میکنه.

حالا فرض کنید تمام اون شرایط بند قبل رو دارید ولی بنا به دلایلی باید از دوربین فاصله بگیرید. مثلا فرض کنید میخواین برین تو دهن شیر و فیلمبردارتون میترسه تزدیک بشه. این جور جاهاست که این میکروفون بی سیم به کار میاد و فیلمبردار رو از خطر شیر خوردگی نجات میده.
اگه دوست دارید بدونید بردش چقدره و این حرفا، رو عکسش کلیک کنید.

دیگه تموم شد. مرحله نهایی پروژه داره میاد. مرحله نهایی اینه که بالاخره باید تو یه چیزی بریزیم این همه تصویر و صدا رو یا نه! باید تو یه چیزی بریزیم که مطمئن، امانتدار و دوست داشتنی باشه.
سیگیت، زیبا، جادار، مطمئن.